З метою максимізації впливу, гнучкості та синергії, науково-дослідницьку та інноваційну діяльність у рамках ІІ напряму організовано за шістьма кластерами, які окремо та разом сприяють міждисциплінарній, міжсекторальній, міжполітичній, транскордонній та міжнародній співпраці:
- «Здоров’я»;
- «Культура, креативність та інклюзивне суспільство»;
- «Цифрові технології, промисловість і космос»;
- «Цивільна безпека для суспільства»;
- «Клімат, енергія та мобільність»;
- «Продовольство, біоекономіка, природні ресурси, сільське господарство та навколишнє середовище».
Кожен кластер сприяє досягненню кількох Цілей сталого розвитку (англ. SDG), і багато Цілей сталого розвитку підтримуються більш ніж одним кластером.
Місії ЄС
Місії ЄС є новим способом надання конкретних рішень для деяких із наших найбільших викликів. Вони мають амбітні цілі та досягнуть конкретних результатів до 2030 року.
Є 5 Місій ЄС:
- Адаптація до кліматичних змін: підтримати щонайменше 150 європейських регіонів та громад, щоб вони стали кліматично стійкими до 2030 року.
- Рак: співпраця з Європейським планом «Боротьба з раком» для покращення життя понад 3 мільйонів людей до 2030 року за допомогою профілактики, лікування та рішень, які допоможуть їм жити довше і краще.
- Відновити наші океан і води.
- 100 кліматично нейтральних та смарт-міст до 2030 року.
- Угода про ґрунт (Земельна угода) для Європи: 100 живих лабораторій і маяків, які провадитимуть перехід до здорових ґрунтів.
Вони надають дослідженням та інноваціям нову роль у поєднанні з новими формами управління та співпраці, а також із залученням громадян.
Місії ЄС – це новинка програми з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» на 2021-2027 роки. Вони підтримують пріоритети Комісії, а саме: європейський зелений курс, Європа, придатна для цифрової епохи, боротьба з раком та новий європейський Баухаус. Так, наприклад, місія «Клімат» уже є конкретним елементом нової Стратегії адаптації клімату, місія «Рак» – європейського плану боротьби з раком, а місія «Ґрунт» – флагманської ініціативи довгострокового бачення розвитку сільських територій ЄС.
Місії ЄС – це скоординовані зусилля Комісії, спрямовані на об’єднання необхідних ресурсів з точки зору фінансування програм, політики і правил, а також інших видів діяльності. Вони також спрямовані на мобілізацію та активізацію державних і приватних суб’єктів, а саме: держав-членів ЄС, регіональних та місцевих органів влади, науково-дослідних інститутів, фермерів та землевпорядників, підприємців і інвесторів – з метою створення реального та довготривалого впливу. Місії взаємодіють із громадянами, щоб пришвидшити прийняття суспільством нових рішень і підходів.
Місії ЄС підтримують перетворення Європи на більш зелений, здоровий, інклюзивний та стійкий континент. Вони спрямовані на те, щоб принести відчутну користь людям у Європі та залучити європейців до їх розроблення, впровадження та моніторингу.
Що фінансується в рамках ІІ напряму?
Конкурси, які фінансуються в рамках ІІ напряму, посилюють вплив досліджень та інновацій у розробленні, підтримці та реалізації політики Європейського Союзу, а також сприяють впровадженню інноваційних рішень у промисловості та суспільстві для вирішення глобальних викликів.
Кожен із шести кластерів має низку визначених сфер посередництва, які визначатимуть фокус спільних конкурсів проєктних заявок.